هدایتگر سه بعدی وُکسل-من: اندامهای درونی

VOXEL-MAN 3D-Navigator: Inner Organsهدایتگر سه بعدی وُکسل-من: اندامهای درونی (DVD) گونه جدیدی از اطلس آناتومیکی و رادیولوژیکی به شمار می آید که دستکم در دو جنبه بسیار بدیع می نماید:

  • بر خلاف کتابها و یا سایر برنامه های چند رسانه ای متداول، هدایتگر سه بعدی وُکسل-من امکان کاوش تعاملی در یک فضای آناتومیک سه بعدی را برای کاربر فراهم می نماید. در این فضا هر ساختار علاوه بر نامگذاری، کاملا توضیح داده شده است و از این رو کاربر به سادگی می تواند درباره ساختارهای گوناگون اطلاع حاصل نماید. در نتیجه مزیت دوره های آناتومی کلاسیک به همراه سهولت یادگیری موجود در کتابها با یکدیگر تلفیق شده است.
  • برخلاف مراجع موجود، هدایتگر سه بعدی وُکسل-من با بهره گیری از ویژگی آناتومی سه بعدی ارایه دهنده جلوه های آناتومی رادیولوژیکی در کنار آناتومی کلاسیک نیز می باشد. در نتیجه میزان فراگیری کاربر از تصاویر رادیولوژی و مقاطع عرضی آناتومیک به طور همزمان بهبود بخشیده خواهد شد.

لازم به ذکر است مدل سه بعدی نرم افزار بر اساس تصاویر گرد آوری شده در پروژه ویژوال-من طراحی شده است. این نرم افزار در بر گیرنده مدل آناتومیک در حدود ۶۵۰ اندام و اندامک به ویژه اندامها و اندامکهای نواحی شکمی و سینه می باشد که سیستمهای قلبی و عصبی بخشی از آنها به شمار می آیند. از دیگر ویژگیهای این نرم افزار امکان بررسی موضعی در کنار بررسی سیستماتیک اندامهای گوناگون بدن می باشد. همچنین کاربر می تواند به سادگی و با کمک موس کامپیوتر بر روی یک اندام تمرکز نموده و آن را در جهات گوناگون چرخانده، حذف کرده، و یا مجددا به مدل اضافه نماید. علاوه بر آن کاربر می تواند تصاویر رادیولوژی نظیر مقاطع گوناگون آناتومیک را تنها با یک کلیک مشاهده نماید. کلیه مراجع توضیحات داده شده در مدل سه بعدی نرم افزار در بانک داده نرم افزار موجود می باشند که این امر نه تنها برای دانشجویان، بلکه برای متخصصین آناتومی و فیزیولوژی بسیار مفید و راهگشا خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار می توانید از وب سایت آن در آدرس زیر بازدید نمایید:

VOXEL-MAN 3D-Navigator: Inner Organs